Čo je Pilates?

Metóda PILATES je cvičenie zamerané na odstránenie svalovej nerovnováhy medzi preťaženými a ochabnutými svalovými skupinami , vonkajšími a vnútornými, na uvoľnenie a natiahnutie skrátených svalov a posilnenie oslabených. Svalová nerovnováha je hlavnou príčinou bolestí chrbtice.

Pri cvičení sa dáva dôraz na správne dýchanie, techniku cvičenia zapojením svalov brušnej steny a panvového dna. Pilates precvičuje nielen povrchový svalový systém, ktorý slúži ako opora tela, ale aj hĺbkový svalový systém, ktorý slúži na stabilitu. Cvičebný program zahŕňa cvičenia pre každú časť tela, nie iba pre jednotlivé skupiny, či segmenty.

Cvičiaci pracuje s váhou vlastného tela a telo namáha optimálnym spôsobom, preto nedochádza k nárastu svalovej hmoty, ale k posilneniu svalov a ich formovaniu. Postava je postupne vyššia, pretože chrbtica sa napriami a držanie tela sa priblíži k esteticky prijateľným normám. Program je zameraný na zvýšenie ohybnosti, zvýšenie svalovej sily, spevnenie postavy, ale aj zlepšenie celkového zdravotného stavu.

 

6 základných princípov

Princípy Pilates:

  1. Dýchanie
  2. Centrum tela (core, powerhouse)
  3. Kontrola
  4. Koncentrácia
  5. Presnosť
  6. Plynulosť

Kvalitný cvičebný program je vybudovaný na šiestich základných princípoch. Pilatesovo cvičenie je vytvorené tak, aby obsahovalo všetkých týchto šesť prvkov v každom cviku. Avšak bez inštruktora, ktorý by Vám pripomínal poradie princípov a naučil Vás správnu polohu tela pri každom cviku sa Váš výkon môže stať chaotickým a nepredvídateľným a môže zostať bez žiadúcich výsledkov.

Moderné štúdie jednoznačne ukázali, že vďaka týmto princípom a správnemu držaniu tela počas cvičenia pilates zlepšuje a automatizuje správne pohybové stereotypy pri cvičení, ale aj v bežnom živote. Zlepší sa stabilita, pružnosť, koordinácia tela, odstraňuje svalovú dysbalanciu medzi hĺbkovým a povrchovým svalovým systémom, spevňuje kosti a kĺby, v značnej miere redukuje stres, chronickú únavu a bolesť, zvyšuje kapacitu pľúc, zlepšuje cirkuláciu krvi a pomáha tráveniu (peristaltike čriev).